Keskustelut Helsingin kaupungin kanssa Kivikon radan kunnostuksesta

 • Lauri Rönn
 • Lauri Rönn hahmo Aiheen kirjoittaja
 • Poissa
 • Premium Member
 • Premium Member
 • Viestejä: 120
 • Vastaanotettu kiitos 48

Lauri Rönn luonut keskustelun Keskustelut Helsingin kaupungin kanssa Kivikon radan kunnostuksesta

Hei,

Hallitus on käynyt keskusteluja Helsingin kaupungin kanssa liittyen Kivikon radan kunnostukseen. Tähän mennessä tapaamisia on ollut kaksi, joissa on käsitelty sekä radan kunnostustarpeita että seuran mahdollisia vastuita radalla.

Ensimmäisessä kokouksessa oli tarkoitus kartoittaa, mitä kaikkea radalla tulisi tehdä. Kokouksessa toimme esille mm. todella kärsineet heittoalustat, radan mutaisuuden, väylien kiertojärjestyksen sekä opastinkyltit. Kaupunki oli ehdotuksiamme kohtaan todella vastaanottavainen ja sovimme jo alustavasti, että väylien 7, 8, 9 ja 10 heittoalustat tullaan korjaamaan. Tavoitteena on saada korjaustyöt tehtyä, ennen Tyyntä.

Toisella tapaamisella oli tarkoitus keskustella lähinnä seuran vastuista radalla. Aluksi kävimme kuitenkin vielä nopeasti läpi kunnostustarpeita ja ja toimme aiempien asioiden lisäksi kaupungin tietoon roska-astioiden tarpeen sekä harjoituskorialueen mahdollisen siirron väylien 1 ja 2 väliselle alueelle. Tämän lisäksi saimme vahvistuksen väylien 7, 8, 9 ja 10 korjaukselle. Kunnostustarpeiden jälkeen keskityimme keskustelemaan vastuista radalla. Kaupunki ilmoitti suoraan, että sillä ei ole resursseja hoitaa ruohon leikkuuta riittävän usein meidän tarpeita ajatellen. Näin ollen kaupunki toivoisi meiltä panostusta ruohon leikkaamiseen, se kuinka tämä toteutettaisiin ei ole vielä tietoa. Muista vastuista puhuimme hyvin pikaisesti ja niistä laitan tietoa kun saamme keskusteluja vietyä pidemmälle.
Kokouksen lopuksi sovimme seuraavan tapaamisen maastoon Kivikon radalle 4.5.2017. Tässä tapaamisessa on tarkoituksena kiertää rata ympäri 2-3 rakennusviraston työntekijän kanssa ja puida mahdollisia radan muutoksia. Tätä tapaamista silmällä pitäen kävin Kari Vesalan kanssa aiemmin kiertämässä radan. Kari toi omia väylämuutosajatuksiaan esille ja myös mietimme yhdessä ehdotettavia muutoksia. Tärkeimpinä asioina ehdotettavista muutoksista mainittakoon mm. "pirkkometsän" väylien muuttaminen pidemmiksi, väylien 5 ja 18 korien ympärysten parannus (porrastetut tasot), 12 väylän korialueen ob-rajan siirto sekä korin takana olevaan rinteeseen portaat. Näitä ajatuksia tuon kaupungin tietoon seuraavassa tapaamisessa.

Sain vahvistuksen 28.4. kaupungilta, että materiaalit neljän väylän korjaamiseksi on tilattu. Toimituksen aikataulusta en vielä pysty sanomaan mitään, mutta päivitän tilanteen kun saan enemmän tietoa. Kun saamme tiedon materiaalin saapumisesta on tarkoituksena järjestää talkoot, joihin toivomme suurta osanottoa. Tyynen jälkeen on odotettavissa, että saamme lisää materiaalia, mm. kuorikatetta sekä kivituhkaa korien betonijalkojen siirtämistä varten (harjoituskorialueen siirto). Tämä kuitenkin vahvistetaan myöhemmin.

Saattaa olla, että tätä kirjoittaessa jotain pääsi unohtumaan. Jos teillä ilmaantuu kysyttävää niin vastailen parhaan kykyni mukaan.

Puheenjohtaja
Lauri Rönn
Seuraavat käyttäjät sanoivat kiitos: Eetu Hartikainen, Riku Johansson, Jani Kärkkäinen, Tamara Vuotila, Sami Mäkelä, Tommi Lehtinen, Mika Kytöaho
30.04.2017 11:12 #5448

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

 • Lauri Rönn
 • Lauri Rönn hahmo Aiheen kirjoittaja
 • Poissa
 • Premium Member
 • Premium Member
 • Viestejä: 120
 • Vastaanotettu kiitos 48

Lauri Rönn vastannut keskusteluun Keskustelut Helsingin kaupungin kanssa Kivikon radan kunnostuksesta

Päivitystä kunnostustarvikkeiden saannista:
Sain kaupungilta ilmoituksen, että hiekkatekonurmi ja hiekka ovat saapuneet ja muut tarvikkeet kuulemma saadaan nopealla aikataululla.
Listaan vielä kaikki talkoohommat ja päätetään sen jälkeen talkoille ajankohta.
Seuraavat käyttäjät sanoivat kiitos: Tuomas Sievers, Jani Kärkkäinen
03.05.2017 08:29 #5457

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

 • Lauri Rönn
 • Lauri Rönn hahmo Aiheen kirjoittaja
 • Poissa
 • Premium Member
 • Premium Member
 • Viestejä: 120
 • Vastaanotettu kiitos 48

Lauri Rönn vastannut keskusteluun Keskustelut Helsingin kaupungin kanssa Kivikon radan kunnostuksesta

Tänään tuli pyörähdettyä rakennusviraston ja liikuntaviraston ihmisten kanssa Kivikon radalla. Esittelin heille heittopaikat ja korialueet sekä kerroin mitä radalla voisi mahdollisesti muuttaa (pohjautuen palautteeseen ja Käpän ajatuksiin). Sain taas asioista paremman kuvan, joten tulevien talkoiden työlista alkaa olla selvillä.

Seuraavaksi teemme kaupungille kuvan kaikista radan väylistä (muutoksineen). Jaan saman kuvan myös meidän foorumille. Se koska muutoksia päästäisiin toteuttamaan on vielä epäselvää. Olettaisin kuitenkin, että tämän kesän aikana.
Seuraavat käyttäjät sanoivat kiitos: Tomi Kulmala, Tuomas Sievers
04.05.2017 17:44 #5460

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Sivu luotiin ajassa: 0.338 sekuntia
Toteutus: Kunena foorumi
Sivusto käyttää evästeitä. Jatkamalla sivuston käyttöä, hyväksyt evästeiden käytön.
Ok