"Kivikon liikuntapuiston ja frisbeegolfradan suunnittelun aloituskokous"

 • Ari Jäntti
 • Ari Jäntti hahmo Aiheen kirjoittaja
 • Poissa
 • Seuran puheenjohtaja
 • Seuran puheenjohtaja
 • Viestejä: 332
 • Karma: 1
 • Vastaanotettu kiitos 97

Ari Jäntti luonut keskustelun "Kivikon liikuntapuiston ja frisbeegolfradan suunnittelun aloituskokous&quo

Allekirjoittanut on menossa 25.3. ko. palaveriin kaupungin ja konsulttitoimiston (Pöyry) kanssa keskustelemaan Kivikon puiston ja radan peruskorjauksesta.

Mukana harrastajia edustamassa ovat siis allekirjoittaneen lisäksi radan suunnitellut Kari "Käpä" Vesala. Vesalalla on jotain omia ehdotuksia radan parantamiseksi (vaikeuttamiseksi), joista varmasti myös tullaan keskustelemaan palaverissa. Itse tulen henk. koht. ottamaan kokouksessa esiin mm. Kivikon radan väyläjärjestyksen muutosasian, (nykyisen väylän) nro 12 poistumisen parannuksen ja muutamia muita esille tulleita parannuksia. Parannustöistä on keskusteltu jo aiemmin seuran WhatsApp-ryhmässä. Palaveri alkaa Helsingissä klo 14:00, joten pyrin kertomaan asioista enemmän palaverin jälkeen.
Seuraavat käyttäjät sanoivat kiitos: Tuomas Sievers, Tommi Lehtinen
24.03.2019 17:24 #6417

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

 • Ari Jäntti
 • Ari Jäntti hahmo Aiheen kirjoittaja
 • Poissa
 • Seuran puheenjohtaja
 • Seuran puheenjohtaja
 • Viestejä: 332
 • Karma: 1
 • Vastaanotettu kiitos 97

Ari Jäntti vastannut keskusteluun "Kivikon liikuntapuiston ja frisbeegolfradan suunnittelun aloituskokous&quo

Aloituskokous on nyt pidetty ja siinä selvisi pitkälti se, että tämä urakka kestää. Suunnitelma valmistunee n. vuodessa. Projektiin kuuluu siis myös Kivikon puiston parannus- ja muutostyöt.

Lisäksi kokouksessa keskusteltiin radasta yleisesti. Harrastajia saattaa kiinnostaa, että samassa yhteydessä mm. TUTKITAAN mahdollisuutta radan valaisemiseen. Henkeään ei tässä vaiheessa kannata alkaa pidättelemään, mutta siitä ei koskaan tiedä.

Meille tässä vaiheessa tärkeimpiä asioita ovat kuitenkin muut radan parannus- ja muutostyöt, joihin kuuluu mm. väylien heittojärjestyksen muutos, radan aloitusväylän muutos ja muutamia muita radan käyttöön ja mukavuuteen vaikuttavia asioita. Pelaamista radan korjaus ei tule helpottamaan, vaikka muuten tähtäämme parannuksiin - sori. Tulemme tekemään kaupungin ja konsulttien kanssa pian ratakatselmuksen, jossa tutustumme rataan ja sen vaatimiin korjaus/parannustöihin.

Onneksi meille harrastajille tämä ei tarkoita radan suunnittelun ja kunnostustöiden loppumisen odottamista, vaan rata on ja pysyy heitto- ja pelikunnossa, varsinkin nyt kun melkein kaikki korjausta vaatineet heittopaikat on korjattu. Lumen sulamisen jälkeen on vielä luvattu korjata väylien 11 ja 12 heittopaikat, jonka jälkeen ensimmäinen "korjaustaso" on saavutettu. Tämän jälkeen meillä on taas täysin pelattava fribarata. Muistetaan kuitenkin, että puistossa edelleen kulkee runsaasti muitakin ihmisiä, joten otetaan heidät myös huomioon ja tehdään lajista myös muiden kuin harrastajien silmissä hyväksytty urheilumuoto. Kerron lisää infoa, kun sitä meille tulee. Liidokkaita pelihetkiä, T. Disc Golf Vikings
Seuraavat käyttäjät sanoivat kiitos: Janne Kangaskesti
26.03.2019 00:00 #6430

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Sivu luotiin ajassa: 0.117 sekuntia
Toteutus: Kunena foorumi
Sivusto käyttää evästeitä. Jatkamalla sivuston käyttöä, hyväksyt evästeiden käytön.
Ok