Kivikon radan peruskorjauksen suunnittelu

 • Ari Jäntti
 • Ari Jäntti hahmo Aiheen kirjoittaja
 • Poissa
 • Seuran puheenjohtaja
 • Seuran puheenjohtaja
 • Viestejä: 343
 • Karma: 1
 • Vastaanotettu kiitos 98

Ari Jäntti luonut keskustelun Kivikon radan peruskorjauksen suunnittelu

Hei,

kuten olette ehkä jo lukeneet, tulee Helsingin kaupunki peruskorjaamaan Kivikon frisbeegolfradan. Korjaussuunnitelman teossa ovat olleet mukana Disc Golf Vikings, Kari Vesala (radan suunnittelija) ja kaupungin käyttämä suunnittelukonsultti. Nyt peruskorjauksesta on tehty alustava ehdotus (piirros), josta kapuunki haluaa kommentteja ja ehdotuksia meiltä harrastajilta. Sen me tulemme kaupungille yhteisesti antamaan. Kerro oma mielipiteesi suunnitelmasta (kts liite). Tee ehdotuksestasi vaikka lista ranskalaisilla viivoilla ja lähetä lista osoitteella "Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.", niin koostamme parhaat, käyttökelpoisimmat ja suosituimmat ehdotelmat kaupungille.

Voit myös kysyä aiheesta samasta osoitteesta. Deadline on 9.6., joten tarvitsemme ehdotukset aiemmin, jotta kykenemme niitä läpikäymään.

Kiitos etukäteen.
27.05.2020 21:40 #6770
Liitetiedostot:

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

 • Ari Jäntti
 • Ari Jäntti hahmo Aiheen kirjoittaja
 • Poissa
 • Seuran puheenjohtaja
 • Seuran puheenjohtaja
 • Viestejä: 343
 • Karma: 1
 • Vastaanotettu kiitos 98

Ari Jäntti vastannut keskusteluun Kivikon radan peruskorjauksen suunnittelu

Pahoittelemme kuvan huonoa laatua. Kuva löytyy TÄÄLTÄ
27.05.2020 21:58 #6771

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

 • Robert Forstén
 • Robert Forstén hahmo
 • Poissa
 • New Member
 • New Member
 • Viestejä: 19
 • Vastaanotettu kiitos 2

Robert Forstén vastannut keskusteluun Kivikon radan peruskorjauksen suunnittelu

Komeelta näyttää. Ymmärsinkö oikein, että lähes joka väylälle tulee vaihtoehtoinen heittopaikka tai kori?
Vielä drive range siihen kukkulalle, niin on täydellinen
28.05.2020 17:37 #6772

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

 • Krister Etzell
 • Krister Etzell hahmo
 • Poissa
 • Elite Member
 • Elite Member
 • Ylärauta, alarauta
 • Viestejä: 216
 • Karma: 2
 • Vastaanotettu kiitos 33

Krister Etzell vastannut keskusteluun Kivikon radan peruskorjauksen suunnittelu

Miksi väylän 12 aitaa ollaan poistamassa vai poistetaanko sitä ainoastaan yläpäästä? Väylälle 9 ollaan tekemässä uutta vaihtoehtoista koripaikkaa, mutta kori sijoittuu aidan "väärälle" puolelle ja tämän aidan osittaisesta poistamisesta ei ole merkintää. Hyvältä näyttää muuten, ei lisättävää kuin ehkä toinen infotaulu kopin kulmalle johon voi viikkarit vaikka kiinnittää omia infojakin.
Jokainen tsänssi on mahdollisuus
28.05.2020 19:34 #6773

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

 • Ari Jäntti
 • Ari Jäntti hahmo Aiheen kirjoittaja
 • Poissa
 • Seuran puheenjohtaja
 • Seuran puheenjohtaja
 • Viestejä: 343
 • Karma: 1
 • Vastaanotettu kiitos 98

Ari Jäntti vastannut keskusteluun Kivikon radan peruskorjauksen suunnittelu

Kiitos kommenteista. Vastauksena Robsterille ja Kridelle. Tästä lähin vastaukset ja kommentit mielellään yhdenmukaisesti spostilla hallitukselle. Tekee kommenttien koostamisesta helpompaa. Kiitos.

Robert:
Et ole ainoa, joka tätä ehdottaa. Ikävä kyllä kun rata sijaitsee julkisessa puistossa, on drive rangen rakentaminen alueelle kyseenalaista. Meillähän on jo nyt ajoittain hankaluuksia muiden puistoa käyttävien ihmisten radalla liikkumisen kanssa.

Krister:
Kaupungilta itseltään on tullut ehdotus aidan purkamisesta. Nyt on kuitenkin hyvä huomioida, ettei projektiryhmässä välttämättä ole ihmistä, joka oikeasti tietää aidan perimmäistä tarkoitusta. Alueethan (aidan sisä- ja ulkopuoli) ovat kahden eri osaston vastuulla, joten aidan poisto ei välttämättä ole niin yksinkertaista. Itse olen saanut käsityksen, että aita poistettaisi kokonaan. Mikäli tämä tapahtuu, tulee meidän miettiä, miten tuo tuleva väylän 7 pelialue tullaan rajaamaan (OB).
31.05.2020 10:13 #6774

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

 • Robert Forstén
 • Robert Forstén hahmo
 • Poissa
 • New Member
 • New Member
 • Viestejä: 19
 • Vastaanotettu kiitos 2

Robert Forstén vastannut keskusteluun Kivikon radan peruskorjauksen suunnittelu

Moi, joo, ymmärsin, että vastaukset tulee lähettää postilla. Tuo oli lähinnä kommentti, jonka tiesin mahdottomaksi. Kukkulan keskellähän kulkee tie, eli siinä on koko ajan liikennettä. Kiitos kuitenkin vastauksista .
31.05.2020 13:25 #6775

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

 • Robert Forstén
 • Robert Forstén hahmo
 • Poissa
 • New Member
 • New Member
 • Viestejä: 19
 • Vastaanotettu kiitos 2

Robert Forstén vastannut keskusteluun Kivikon radan peruskorjauksen suunnittelu

Moi, joo, ymmärsin, että vastaukset tulee lähettää postilla. Tuo oli lähinnä kommentti, jonka tiesin mahdottomaksi. Kukkulan keskellähän kulkee tie, eli siinä on koko ajan liikennettä. Kiitos kuitenkin vastauksista .
31.05.2020 13:25 #6776

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Sivu luotiin ajassa: 0.186 sekuntia
Toteutus: Kunena foorumi
Sivusto käyttää evästeitä. Jatkamalla sivuston käyttöä, hyväksyt evästeiden käytön.
Ok